CIJ Award dla Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Kałuszynie

22.11.2019 12:00:00 | Warszawa

CIJ Award dla Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Kałuszynie

Nowoczesne i proekologiczne rozwiązania sprawiły, że Centrum Dystrybucyjne Lidla w Mińsku Mazowieckim zostało docenione przez kapitułę i zdobyło statuetkę CIJ Award w kategorii Leading Green Warehouse Development.

Uroczysta gala CIJ Awards to wydarzenie skupiające czołowych przedstawicieli branży real estate, kreujących nowe trendy, wdrażających innowacyjne projekty w obszarze nieruchomości zarówno biurowych, handlowych, przemysłowych, jak i mieszkaniowych. Jest to moment, kiedy branża może docenić najciekawsze czy najbardziej ekologiczne projekty. W kategorii doceniającej zielone rozwiązania w obiektach magazynowych, Leading Green Warehouse Development, doceniono dziesiąte Centrum Dystrybucyjne Lidla zlokalizowane w Mińsku Mazowieckim.

„W Lidl Polska nieustannie pracujemy na rzecz rozwoju sieci naszych sklepów, procesów i technologii w sposób zrównoważony. Nasze aspiracje w obszarze jakości i efektywności mogą być realizowane tylko w ścisłej harmonii ze środowiskiem naturalnym. Przy budowie naszych sklepów i centrów dystrybucyjnych kładziemy duży nacisk na wybór rozwiązań przyjaznych środowisku. To niezwykle budujące i motywujące do dalszych starań, kiedy eksperci doceniają naszą inwestycję w Mińsku Mazowieckim, bardzo dziękujemy za to wyróżnienie” – podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communication, Lidl Polska.

Nagrodzony magazyn w Mińsku Mazowieckim jest największym spośród wszystkich obiektów magazynowych Lidla w kraju, a jednocześnie jest to pierwszy tego typu obiekt w portfolio Lidl w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Zaimplementowano tu pilotażowy projekt budowy częściowo dwukondygnacyjnego magazynu modularnego. Szczególną uwagę podczas realizacji projektu zwrócono na rozwiązania ekologiczne – budynek ma techniczne możliwości wdrożone na etapie projektowania i realizacji umożliwiające ubieganie się o certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Do tej pory już dwa spośród obiektów magazynowych Lidla uzyskały ten certyfikat – Centrum Dystrybucyjne Lidl w Bydgoszczy oraz w Będzinie.


W Mińsku Mazowieckim zastosowano, między innymi:

-odzysk ciepła z instalacji chłodniczej, która w Mińsku Mazowieckim jest napełniona wyłącznie naturalnym czynnikiem – amoniakiem, mającym –w porównaniu do powszechnie stosowanych syntetycznych czynników chłodniczych (freonów) - zerowy wpływ na zubożenie warstwy ozonowej (tzw. efekt cieplarniany). Oznacza to, że dzięki zastosowaniu specjalnych instalacji w magazynie Lidla wykorzystuje się ciepło odpadowe produkowane podczas procesu chłodzenia do celów grzewczych – jest to nie tylko rozwiązanie proekologiczne, ale również ekonomiczne, pozwala na obniżenie rachunków za gaz o ponad 60%.

-rekuperacja, czyli odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego.

-oświetlenie typu LED, które jest standardem w magazynach sieci. W porównaniu do tradycyjnych świetlówek, oświetlenie LED generuje oszczędności na poziomie 50%, dając przy tym ten sam efekt świetlny.

-zainstalowano panele fotowoltaiczne, z których będzie produkowana energia elektryczna na potrzeby magazynu.

-własne ujęcie wody zlokalizowane na działce, które zostanie wykorzystane do celów technologicznych. Z kolei do celów sanitarnych i do podlewania terenów zielonych sprawdzi się system wody szarej, czyli wody zebranej z opadów.

W Centrum Dystrybucyjnym w Mińsku Mazowieckim pracuje około 220 osób. Pracownicy są zatrudnieni na stanowiskach związanych z obszarem przyjęcia towaru, komisjonowaniem, wysyłką towaru i utylizacją oraz na stanowiskach administracyjnych i kierowniczych. Magazyn w Mińsku Mazowieckim wspiera zaopatrzenie sklepów zlokalizowanych na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim sklepy zlokalizowane w Warszawie i jej najbliższej okolicy.

kontakt prasowy


udostępnij

dowiedz się więcej