PTAKI NA PLAŻY

Plaże stanowią miejsce gniazdowania niektórych ptaków – to właśnie tam, w dołkach w piasku, a nie na drzewach czy w trzcinowiskach mogą znajdować się gniazda, sieweczki obrożnej. To, czy gniazdo przetrwa i czy uda się wyprowadzić lęg, zależy w dużej mierze od zachowania człowieka. Poza sieweczką obrożną, na polskich plażach można spotkać wiele innych ptaków jak np.: rybitwa rzeczna, rybitwa czubata, rybitwa białoczelna czy też ostrygojad. 

 

Sieweczka obrożna

Sieweczka obrożna jest Polsce gatunkiem ściśle chronionym, objęty czynnymi działaniami mającymi na celu pomoc w przetrwaniu gatunku. Gniazduje na piaszczystych plażach, składając 2-4 jaja w dołkach na ziemi. Populacja w Polsce liczy tylko 250 par, z czego na polskim Wybrzeżu 150 par. 

 

Jak obserwować sieweczki?

Najlepiej z daleka przez lornetkę. Sieweczka obrożna jest objęta zakazem fotografowania, które może powodować niepokojenie lub płoszenie ptaków i piskląt. Zbliżenie się do gniazda może spowodować, że rodzice opuszczą je na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Obserwujmy, czy ptak nie zachowuje się niespokojnie z powodu naszej obecności. Jeśli tak, to zwiększmy dystans powyżej 70 m. 

 

Ciekawostki o sieweczkach obrożnych

·        Pisklę sieweczki obrożnej waży mniej niż gałka lodów.

·        Dorosłe sieweczki obrożne w obliczu zagrożenia dla lęgu, schodzą z gniazda, udają ranne, aby zwrócić uwagę i odciągnąć od drapieżnika od gniazda.

·        Jaja wysiadują samica i samiec na zmianę, podczas gdy jeden rodzic wysiaduje, drugi stoi na straży i przy okazji się posila.

·        Sieweczki obrożne żyją około 15 lat.

Ochrona Bałtyku

Wydmy i plaża nad Bałtykiem

Jak każdy z nas może chronić Bałtyk

Wydmy nad Bałtykiem

Co zagraża Bałtykowi?

Zwierzęta

Infografika z foką

Foki

Infografika z morświnem

Morświn - kuzyn delfina

Infografika z sieweczką

Ptaki na plaży