Oznaczenie "receptura bez mikroplastiku"
Nasza definicja mikroplastiku
Obecnie nie istnieje jednolita definicja mikroplastiku, dlatego Grupa Schwarz, do której należą Lidl i Kaufland, stworzyła własną definicję. Lidl rozumie cząsteczki mikroplastiku jako stałe, wizualnie rozpoznawalne cząsteczki tworzywa sztucznego, które są mniejsze niż pięć milimetrów i nie rozpuszczają się w wodzie. W przyszłości dostawcy Lidla będą zobowiązani do przestrzegania wymogów dotyczących mikroplastiku.
Obecnie brane są pod uwagę następujące rodzaje tworzyw sztucznych:
Poliamid (PA); Polietylen (PE); Politereftalan etylenu (PET); Poliester (PES); Poliimidy (PI); Polipropylen (PP); Poliuretany (PUR).
Inne nieulegające biodegradacji polimery syntetyczne, które są stałe, rozproszone, żelopodobne, rozpuszczone lub płynne, są również włączone do produkcji produktów marki własnej Lidla. Bardziej szczegółowe informacje na temat tych tworzyw sztucznych można znaleźć w pisemnym stanowisku dotyczącym mikroplastiku.
Wszystkie produkty Lidla są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa produktów.
Więcej na temat mikroplastiku
Dlaczego tworzywa sztuczne są używane w kosmetykach i środkach higieny osobistej?
Mikroplastik w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych pełni różne funkcje, np. w szamponie ułatwia rozczesywanie. Mikroplastik ułatwia również wchłanianie kremów i balsamów oraz zwiększa odporność na wodę w produktach do ochrony przeciwsłonecznej. Microplastik działa również jako środek matujący, zapewniając bardziej kremowy wygląd mydeł.
Jak można uniknąć stosowania mikroplastiku?
Lidl koncentruje się na bardziej przyjaznych dla środowiska alternatywach, np.: stały mikroplastik na bazie polietylenu (PE) i polipropylenu (PP) został zastąpiony przez cząsteczki pumeksu (Perlit) w peelingach pod prysznic lub przez cząsteczki bambusa (Bambusa Arundinacea Stem Powder) w peelingach do mycia.
W przyszłości w celu zastąpienia płynnego mikroplastiku, będą testowane i oceniane inne substancje, w ścisłej współpracy z dostawcami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo produktu, zgodność z zasadami ochrony środowiska, skuteczność i technologiczne możliwości zastosowania.
Wyzwania związane z mikroplastikiem w środowisku naturalnym
Mikroplastik, który nie ulega biodegradacji, może być przyswajany przez żywe organizmy w oceanach, a tym samym trafiać do ludzkiego łańcucha pokarmowego. Stopień, w jakim cząstki tworzyw sztucznych stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt, jest obecnie przedmiotem różnych badań naukowych.
Nie ulega wątpliwości, że tworzywa sztuczne nie należą do środowiska naturalnego, dlatego Lidl angażuje się w ograniczanie emisji tworzyw sztucznych w ramach strategii REset Plastic.